Освітлення офісу та торгових площ: найкращі варіанти

Освітлення офісу та торгових площ: найкращі варіанти
В Україні діють чіткі норми, які встановлюють параметри освітлення в громадських місцях, торговельних залах чи офісах. Головний документ – це Будівельні норми і правила СНиП 23-05-95. Параметри освітлення регулюються Санітарними правилами і нормами СаНПиН 2.21/2.1.1.1278-03 та іншими галузевими нормами. Згідно з цими документами, приміщення з постійною присутністю людей повинні мати природне освітлення. Крім цього, є ряд вимог до штучного освітлення. Вони викладені в нормах СНиП П-4-79, ПУЕ, ПТЕ.
Норми і вимоги до освітлення офісів і торгових площ
Основні вимоги пред'являються до освітленості за робочим місцем, індексом передачі кольору і коефіцієнту пульсацій освітленості. Для роботи в офісі, в магазині, аеропорту або на станції в першу чергу потрібна відповідна нормам величина освітленості робочого місця. Вона залежить від характеру виконуваної роботи.
Освітленість вимірюють в люксах – Лк. Цим показником величини повинні відповідати офісні та торгові приміщення. Приміром, у вестибюлях, в коридорах на поверхах, біля ліфтів середня горизонтальна освітленість повинна бути 30 Лк, в підвалах і на горищах – 20 Лк. В кабінетах і офісах потрібна середня горизонтальна освітленість 300 Лк, у проектних залах і креслярського бюро – 500 Лк, в читальних залах – 400 Лк. В конференц-залах і залах засідань треба дотримуватися рівня освітленості 200 Лк, в залах кафе, ресторанів та барів – 200 Лк, у цехах, де готують – вище, 300-400 Лк залежно від призначення цеху. У торгових залах супермаркетів потрібна середня горизонтальна освітленість 500 Лк, у магазинах самообслуговування – 300 Лк, у продовольчих магазинах самообслуговування – 400 Лк, в спортивних магазинах, меблевих або посудних – 200 Лк, у примірочних – 300 Лк.
Наступна норма – загальний індекс передачі кольору. Це співвідношення відтворення кольорів предмета при освітленні його даними джерелом світла до відтворення кольорів цього ж предмета, який освітлюється джерелом світла прийнятим за ідеал. За «зразковий» джерело був прийнятий світло теплових випромінювачів ламп розжарювання, їх загальний індекс кольоропередачі дорівнює 100. Для оцінки якості передачі виведені такі норми: RA (індекс передачі кольору) = 90 –висока якість; 80 < Ra < 90 – дуже хороша якість передачі кольору; 80 > Ra > 70 – хороші цветопередающие властивості; 70 > Ra > 60 – допустимі; 60 > Ra > 40 – посередня якість; Ra < 40 – погана якість передачі кольору. Чим ближче індекс до 100, тим більш природне світло виходить. Відповідно, в офісах і торгових приміщеннях освітлення повинне бути з Ra > 80. По суті, всі значення, де RA < 80, небажані. Світильники з таким рівнем кольору можуть розміщуватися на дорогах, у коридорах приміщень чи підсобних приміщеннях.
Коефіцієнт пульсацій освітленості є критерієм оцінки глибини пульсацій. Він обмежується значеннями в 10%, 15% і 20%, в залежності від виду зорової роботи. Українські стандарти вимагають, що б на робочих місцях глибина пульсації не перевищувала 20%, для певних видів виробництва (де потрібна зорова концентрація) – 15%.
Якщо використовувати в офісі растровий світильник з люмінесцентними лампами при частоті змінного струму 50 Гц, світловий потік цих ламп буде пульсувати 100-120 разів в секунду (це відноситься до всіх газорозрядним лампам). Для ока ці пульсації не помітні, але периферійний зір їх сприймає. Це може викликати швидку втомлюваність очей, головний біль. Цього можна уникнути, використовуючи більш сучасні варіанти офісного освітлення. Наприклад, стельові світильники зі світлодіодами. У світлодіодних світильників драйвер хорошої якості, тому ймовірність мерехтіння прагне до нуля. LED світильники і лампи можуть мерехтіти тільки при використанні несправних джерел живлення.
Типи світильників
Стельові світильники можуть встановлюватися кількома способами. Вони можуть бути вбудовані, накладні і підвісні.
Вбудовувані світильники ідеально підходять до підвісних стель типу «Армстронг» або до гіпсокартонних стель і встановлюються в нішу на стелі. Вони забезпечують рівномірне освітлення і зорово збільшують простір. Сьогодні це самий популярний тип світильників.
Накладні світильники встановлюються впритул до стелі. Вони прості в монтажі.
Підвісні стельові світильники встановлюються з допомогою підвісних кріплень. Їх можна встановлювати в приміщеннях з різними типами стель або прямо над робочим місцем, касою магазину. Це відмінний варіант для просторих приміщень з високими стелями.
Найбільш рентабельні світильники для офісу та торгових приміщень

Це дозволить значно збільшити час роботи ламп (до 30 тис. годин) і знизити споживання електроенергії в 2 рази. При цьому саму конструкцію міняти не потрібно і пускорегулюючі апарати також не знадобляться. Це хороший варіант для нових приміщень, де не планується ремонт.

Світильники мають клас енергозбереження А+, тобто витрата електроенергії при використанні знижується мінімум у 2 разу. Термін експлуатації – до 25 тис. годин роботи (до 4-5 років). Спосіб монтажу може бути як вбудованим, так і накладними. Перехід на світлодіодні світильники растрові обійдеться недорого і вже через 1,5-2 роки повністю окупиться.

Над робочим місцем краще використовувати світильник цієї серії, випромінюючий холодний білий світ (6400 К при аналогічній потужності). Термін служби цих світлодіодних панелей – 25 тис. годин (до 4-5 років). Вони прості в установці, стійкі до перепадів напруги і не потребують частого технічному обслуговуванні. Саме led панелі – найбільш сучасний і рентабельний варіант для освітлення офісних та торгових приміщень.
Що б економити на освітленні в майбутньому – купуйте зараз світлодіодні світильники для офісу та торгових майданчиків.